Czy trampolina jest niebezpieczna?

Czy trampolina jest niebezpieczna?

Ogrodowe trampoliny są coraz popularniejsze. Jednocześnie wzbudzają jednak coraz więcej kontrowersji. Traktowane przede wszystkim jako zabawka dla dzieci bywają wskazywane jako przyczyna poważnych urazów. Czy jednak trampoliny faktycznie są tak niebezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości i dementujemy pogłoski.

Trampolina w ogrodzie – zalety i wady

Zacznijmy od porównania zalet i wad trampolin. Co sprawia, że coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach? To sprzęt, który według wielu łączy „przyjemne z pożytecznym” – zapewnia świetną zabawę, a jednocześnie tak potrzebny ruch. Z pewnością aktywność na trampolinie:

  • stanowi świetną zabawę dla całej rodziny,
  • pozwala na przeprowadzenie bardzo przyjemnego treningu cardio, czyli najzdrowszego dla naszego układu krążenia i pozwalającego na spalenie wielu kalorii,
  • poprawia kondycję,
  • redukuje stres, odpręża,
  • pozwala trenować koordynację i zmysł równowagi,
  • umożliwia uniknięcie wad postawy,
  • wzmacnia mięśnie bez obciążania stawów.

Czy zatem trampoliny mają jakieś wady? Przede wszystkim nie każdy dysponuje odpowiednią przestrzenią, by móc sobie pozwolić na tego rodzaju sprzęt. Wadą może być też cena, chociaż nie jest ona bardzo wygórowana w porównaniu np. ze sprzętem elektronicznym, który coraz częściej traktujemy jako konieczny zakup. Korzystanie z trampoliny nie jest jednak wskazane dla każdego. Uważać powinny osoby z dużą nadwagą, schorzeniami kręgosłupa, sporymi wadami wzroku oraz zaburzeniami równowagi i koordynacji. A co z rzekomymi zagrożeniami, jakie niesie za sobą korzystanie z trampoliny?

Zabawa na trampolinie – świetna aktywność czy niepotrzebne ryzyko?

Nie da się ukryć, że zabawa na trampolinie bywa urazogenna. Do najczęściej doznawanych schorzeń należą stłuczenia, skręcenia i złamania, chociaż niefortunny upadek może mieć jeszcze groźniejsze konsekwencje. Tak samo jest jednak w zasadzie z każdą aktywnością – np. jazdą na rowerze czy na nartach. Czy to znaczy, że należy ich unikać? Nie, wystarczy bowiem zastosować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek.

Bezpieczna zabawa na trampolinie – czy to możliwe?

Jak upewnić się, że zabawa na trampolinie będzie bezpieczna?

  • Kupić wysokiej jakości sprzęt. Trampolina powinna mieć certyfikat bezpieczeństwa, być dopasowana do określonego wykorzystania i znosić odpowiednio wysokie obciążenia. Warto postawić na solidny model z siatką i zabezpieczeniem sprężyn oraz antypoślizgową matą.
  • Dopasować wielkość trampoliny do ilości korzystających z niej osób. Wypadki najczęściej mają miejsce na „zatłoczonych” trampolinach. Podczas zabawy trudno bowiem zdawać sobie sprawę z dokładnego położenia jej współuczestników. Dlatego, jeśli ze sprzętu ma korzystać jednocześnie kilka osób, musi on mieć odpowiednio dużą średnicę.
  • Nadzorować zabawę dzieci – szczególnie tych najmłodszych i podczas pierwszych kontaktów ze sprzętem. Warto też od początku wpoić dzieciom zasady bezpiecznej zabawy, ustalić, co jest dozwolone, a co zabronione. Dzieci poniżej 6 roku życia powinny korzystać z trampoliny tylko solo (pod nadzorem) – nie mają bowiem wyrobionej koordynacji.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl