Tunel foliowy czy szklarnia przydomowa?

Tunel foliowy czy szklarnia przydomowa?

W sklepach coraz trudniej o prawdziwie naturalną żywność, a ta uprawiana ekologicznie jest bardzo droga. Dlatego nic dziwnego, że obserwujemy powrót do zainteresowania uprawą własnych warzyw w przydomowym ogrodzie czy na działce. Niektóre z lubianych gatunków, jak np. pomidory, znacznie łatwiej uprawiać pod osłonami pozwalającymi na przedłużenie okresu wegetacyjnego. Tylko co jest lepsze – szklarnia czy tunel foliowy?

Szklarnia a tunel foliowy – podstawowe różnice

Warto na samym początku uzmysłowić sobie podstawowe różnice pomiędzy tunelem foliowym a szklarnią. Ten pierwszy jest budowlą lekką i mobilną. Można go łatwo zamontować, a później rozebrać lub przenieść w inne miejsce. Konstrukcja tunelu opiera się zwykle na aluminiowym stelażu, a tak wykonany szkielet pokryty jest folią o określonych właściwościach dotyczących przepuszczalności światła słonecznego. Szklarnia jest budowlą stałą. Zazwyczaj jej postawienie wymaga wylania fundamentów. Stelaż wykonuje się z metalu (lub ewentualnie drewna), a jego wypełnienie stanowi szkło lub (coraz częściej) poliwęglan czy pleksiglas. Specyfika konstrukcji szklarni sprawia, że decyzja o jej postawieniu jest w zasadzie permanentna.

Zalety i wady szklarni przydomowych

Szklarnie są przede wszystkim solidne. Ich konstrukcje są stabilne i umożliwiają całoroczne użytkowanie. Mogą być budynkami wolnostojącymi oddalonymi od zabudowań, nie potrzebują bowiem dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Szklarnia jest efektywniejsza od tunelu w wydłużaniu okresu wegetacyjnego roślin (o kilka tygodni). Inwestując w nowoczesną konstrukcję, można zyskać system wentylacji, automatycznego nawadniania i nawożenia czy zacieniania, a nawet jeszcze bardziej zaawansowane metody kontroli warunków upraw.

Szklarnie nie są jednak pozbawione wad. Główną jest znacznie wyższa cena, szczególnie jeśli marzy Ci się zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Budowa jest bardziej skomplikowana, a w przypadku obiektów o powierzchni większej niż 25 m2 potrzebne jest zezwolenie. Bardzo trudne jest też przeniesienie szklani, dlatego trzeba uważnie podjęć decyzję na temat jej umiejscowienia.

Tunele foliowe – zalety i wady

Tunele foliowe triumfują w tych obszarach, w których szklarnie mogą zawodzić. Ich dużym atutem jest niska cena. Tego typu niewielka inwestycja to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, czy poradzą sobie z uprawą pod osłonami. Tunel jest też bardzo prosty w montażu – można go postawić jeden dzień, a w razie potrzeby równie szybko zdemontować. Możliwość przeniesienia konstrukcji w inne miejsce pozwala wyeliminować prace związane z przygotowaniem gleby pod kolejne uprawy. Z tego powodu tunele docenią przede wszystkim początkujący i osoby, które nie mają zbyt wiele czasu, by zajmować się ogrodem.

Tego typu konstrukcja nie nadaje się jednak do używania przez cały rok – może stać w ogrodzie od wczesnej wiosny do jesieni. Nie wydłuża okresu wegetacyjnego w aż tak dużym stopniu, jak szklarnia. Tunel powinien ponadto stać w pobliżu zabudowy, co zapewni dość niestabilnej strukturze dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl